Jeszcze więcej rumakowania ;)

Z początkiem kwietnia 2019 roku uruchomiłem nową stronę, rozwinięcie Wyszukanych. Przez minione lata zgromadziłem tutaj wiele treści ale i potrzebę rozwoju, innego ujęcia mojej pasji - motoryzacji. Dlatego powstał Likonic.pl - czytaj Lajkonik ;).

Zapraszam do dalszej lektury, będzie więcej, lepiej, sprawniej i czytelniej.

Marcin Suszczewski

piątek, 20 kwietnia 2012

Wiosenne porządki w aucie


Wraz z nastaniem wiosny warto sprawdzić stan techniczny swojego auta. Usunięcie ewentualnych usterek po okresie zimowym pozwoli na bezproblemową i bezpieczną eksploatację.
Koła i zawieszenie 
Zima czyni prawdziwe spustoszenia w (i tak przecież kiepskich) drogach, a samochody muszą sobie radzić już nie tylko z dziurami, ale z wyrwami asfaltu. Dlatego wiosną należy przeprowadzić przegląd układu hamulcowego i zawieszenia. Luzy w zawieszeniu wpływają na precyzję prowadzenia, a delikatne elementy układu hamulcowego, naruszone przez lód i śnieg, mogą źle wpływać na siłę lub szybkość hamowania. Skontrolować trzeba stan przewodów hamulcowych i okładzin, a także poziom płynu hamulcowego i jego jakość.

Nadwozie i podwozie
Usunięcie soli i zabrudzeń z karoserii to nie tylko kwestia estetyki. Zanieczyszczenia i wilgoć, wnikając w szczeliny lakieru, doprowadzają do powstania ognisk rdzy. Dlatego myjnia na początku wiosny to wręcz obowiązek. Należy również zadbać o podwozie: niektóre myjnie oferują specjalne dysze pozwalające umyć spód samochodu.

Wnętrze
Śnieg wnoszony na butach do samochodu szybko topnieje, a woda wnika w dywaniki i wykładziny. Korzystając z pierwszych słonecznych dni, warto dokładnie wysuszyć wnętrze. Do tego celu niektóre osoby używają gazet, które wciągają wodę. Utrzymująca się wilgoć może się stać powodem nieprzyjemnego zapachu, a zbutwiałe dywaniki będą nieestetyczne. Prosta obsługa układu klimatyzacji (wymiana filtrów kabiny i wymiana lub uzupełnienie czynnika chłodniczego) zwykle pomaga. Zaniedbanie układu doprowadza do powstania ognisk pleśni i grzybów, które w momencie uruchomienia dmuchawy dostają się do kabiny, powodując podrażnienia i alergie.

Sprawy małe, ale ważne 
Wymiana oleju i kontrola innych płynów eksploatacyjnych otwiera listę nieskomplikowanych napraw, które pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek. Kolejnym elementem wartym inspekcji jest osłona silnika. Zdarza się, iż w trakcie pokonywania śnieżnych zasp samochód „zawiesza się” i dochodzi do uszkodzenia osłony pod silnikiem. Wymiana osłony to szybki i nieskomplikowany proces, tymczasem naderwany i pozostawiony element może odpaść w czasie jazdy, uszkadzając układ hamulcowy lub też inne podzespoły. Wycieraczki zimą ulegają znacznemu zniszczeniu, ścierając się na warstwie lodu i śniegu. Nowe pióra lepiej poradzą sobie z wiosennym deszczem, poprawiając widoczność i tym samym bezpieczeństwo w deszczu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz