Jeszcze więcej rumakowania ;)

Z początkiem kwietnia 2019 roku uruchomiłem nową stronę, rozwinięcie Wyszukanych. Przez minione lata zgromadziłem tutaj wiele treści ale i potrzebę rozwoju, innego ujęcia mojej pasji - motoryzacji. Dlatego powstał Likonic.pl - czytaj Lajkonik ;).

Zapraszam do dalszej lektury, będzie więcej, lepiej, sprawniej i czytelniej.

Marcin Suszczewski

sobota, 22 września 2012

DAF by Michelotti

Ten samochód, ale na pewno nie w tej wersji nadwoziowej, można czasem spotkać wśród oferowanych w Polsce samochodów. Tymczasem DAF 55 Coupe wprowadzony tuż po premierze sedana w marcu 1968 roku, okazał się niezwykle udanym autem.
Zaprojektowany przez utytułowanego Giovanni Michelottiego, DAF 55 Coupe różnił się od zwykłego modelu opadającą linią dachu i mocno pochylona tylną szybą. Wewnątrz Coupe było bardziej luksusowo wykończone od innych DAFów. Miało między innymi pełne dywany zamiast gumowych mat, regulowane fotele i deskę rozdzielczą z imitacją drewna. Moc auta (całe 50KM) płynęła z niewielkiej jednostki o pojemności 1108 cm3 opracowanej wspólnie z Renault. Za sprawą bezstopniowej przekładni Variomatic DAF brzmiał jak tramwaj w natarciu i był równie, jak tramwaj, zrywny. Prezentowany DAF wymaga na pewno sporo pracy blacharskiej ale mając na uwadze, że wszystkich aut tej serii zbudowano około 160 tysięcy a tylko jedną ósmą stanowiły Coupe, można mówić o wydarzeniu. DAF - tutaj.