Jeszcze więcej rumakowania ;)

Z początkiem kwietnia 2019 roku uruchomiłem nową stronę, rozwinięcie Wyszukanych. Przez minione lata zgromadziłem tutaj wiele treści ale i potrzebę rozwoju, innego ujęcia mojej pasji - motoryzacji. Dlatego powstał Likonic.pl - czytaj Lajkonik ;).

Zapraszam do dalszej lektury, będzie więcej, lepiej, sprawniej i czytelniej.

Marcin Suszczewski

piątek, 12 września 2014

21 lat 21. 6 900PLN

Renault 21... mało kto dzisiaj o nim pamięta. Pewnie też z tego względu, że niewiele tych aut do dzisiaj przetrwało. No ale moment, jak to do dzisiaj. Przecież ten wóz ma dopiero 21 lat. Ile?
No właśnie. zauważyliście, że jest taki czas w życiu samochodu (dokładniej, chodzi tu o jego design), że czas dla niego staje w miejscu. Nie można precyzyjnie powiedzieć, że dany wóz, na przykład to Renault to już dwudziestolatek. Pomyśleć, że jeszcze cztery lata i już można do niego żółte blach kręcić. Absurd.
Nevada to nie była tylko wersja kombi. Nevada miała dłuższy o 10cm rozstaw osi od pozostałych wersji i była od nich o około 20cm dłuższa. 21 kombi mogła też przewozić do 7 pasażerów i w czasach swojej świetności konkurowała z Peugeot 505 kombi. To już wtedy nie był najnowszy wóz. Jak się jednak uważniej przyjrzeć, te dwa samochody łączy coś więcej.
Prezentowany samochód jest fabrycznie wyposażony w układ napędowy 4x4. Napęd jest dołączany a tej operacji dokuje się za pomocą przełącznika na konsoli deski rozdzielczej. 505 też był oferowany z napędem 4x4, w jego przypadku taką zabudową zajmowała się alzacka firma Dangel.
Moc w Nevadzie 4x4 pochodzi z nieśmiertelnego silnika benzynowego 2.2 "Douvrin". Silnik, jak silnik. Nawet dosyć dychawiczny. W tej wersji (z katalizatorem) osiąga raptem 108KM. Zdarzały się wersje 130 konne z wtryskiem Bosch'a. I tu znowu niespodzianka, taki sam silnik montowano w Peugeot 505.
Mimo upływu lat, Nevada pozostaje jednym z nowocześniejszych i wygodnych kombi. Oferowana teraz stanowi niespotykaną propozycję, co nie znaczy, że trzeba się jej bać. Samochód ma prostą konstrukcję, napęd jest trwały a wygoda jazdy fantastyczna, również dzięki długiemu rozstawowi osi. Link do aukcji Renault - tutaj.

Jak rzadko R21 trafia się w ładnym stanie w Polsce, niech świadczy fakt, że dotąd tylko jedno inne u nas gościło - takie.

Aktualnie można się jeszcze zainteresować R20 TXI, wymaga trochę odszczurzenia ;) tutaj.

2 komentarze:

  1. Ej, nie, no na klasyka ten model to nadaje się co najwyżej baaaardzo średnio. Fakt, napęd ciekawy, ale to za mało, aby takim ni-współczesnym - ni-klasykiem się zainteresować. Moim zdaniem, świetna fura dla ekipy budowlanej z przyczepką i LPG hehhehe. To wóz typu ZZKZ. Zajeździć, zezłomować, kupić następny, zapomnieć. [p]

    OdpowiedzUsuń
  2. cóż, nie wszystkie nasze "wyszukane" to klasyki a R21 jest bardzo fajnym i niedocenianym wozem. mało które współczesne kombi mu dorównuje. a właśnie, dlaczego współczesne kombi to już tylko sportkombi. czyżby vany przejęły ich rolę?

    OdpowiedzUsuń