Jeszcze więcej rumakowania ;)

Z początkiem kwietnia 2019 roku uruchomiłem nową stronę, rozwinięcie Wyszukanych. Przez minione lata zgromadziłem tutaj wiele treści ale i potrzebę rozwoju, innego ujęcia mojej pasji - motoryzacji. Dlatego powstał Likonic.pl - czytaj Lajkonik ;).

Zapraszam do dalszej lektury, będzie więcej, lepiej, sprawniej i czytelniej.

Marcin Suszczewski

środa, 18 maja 2016

Damis wiecznie żywy. 4 900PLN

W początkach polskiego wolnego rynku motoryzacyjnego pojawiła się firma Damis, która oferowała klientom samochody Suzuki Maruti albo raczej Maruti Suzuki. Taka kolejność jest słuszniejsza bowiem Damis swoje wozy pozyskiwał nie z Japonii a z... Indii.

To były jeszcze czasy grubo przed światową inwazją koncernu Tata i prawdę mówiąc żywiłem głęboki podziw dla szaleńców, którzy na takie Maruti się zdecydowali dopóki... sam się nim nie przejechałem. To prawda, auto było może mało wyrafinowane ale skuteczne, pięciodrzwiowe (co wtedy stawiało go w konkurencyjnej pozycji wobec Cinquecento) i trwałe. Po japońsku trwałe.
Dzisiaj takie rzeczy już nie dziwią w indyjskim samochodzie. Czy to Land Rover czy Jaguar, auta spod ręki Tata-y nie budzą najmniejszych wątpliwości co do swojej wartości i merytoryki. Co nie znaczy, że wystarczy przenieść auto z tamtych czasów by wciąż się nim zachwycać, prawda?

 A jednak coś on w sobie wspaniałego ma. Ta kratka na fotelach, stan samochodu, a nawet automatyczna zmiana biegów. Ktoś powie, że to samobieżna budka telefoniczna, ale upieram się, że jednak Alto ma w sobie to coś. To może nie jest oporowo "wyszukany" wóz ale do stylowej codziennej jazdy z pewnością się nadaje.

Suzuki w ogłoszeniu - tutaj.

5 komentarzy:

 1. Może jestem niedouczony , ale co ma wspólnego tata z suzuki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tata z Suzuki nic, ale Maruti Suzuki i Tata tak - Indie. Poza tym nic więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. żeby doprecyzować, akurat in English:

  TATA MOTORS Change
  Tata Motors is India's largest CV manufacturer, with an overall domestic market share of 59.4% in FY12 and the second largest producer of passenger vehicles (13.1% in FY12). In 2008, the company acquired two iconic brands, 'Jaguar' and 'Land Rover' from Ford for a total consideration of US$ 2.3 bn and this is likely to transform it into a global player in the passenger vehicles space. It is also credited with the launching of 'Nano', the world's cheapest car till date. Tata Motors is also the first company in the Indian automobile sector to be listed on the New York Stock Exchange.


  MARUTI SUZUKI Change
  Maruti Suzuki, incorporated in 1981, is the country's largest passenger vehicle manufacturer with a domestic market share of close to 40%. The Company offers 14 models with over 200 variants across the Industry segments such as passenger cars, utility vehicles and vans. It has 5 plants in the Gurgaon and Manesar areas of Haryana with a production capability of 1.55 million units per annum. After remaining a near monopoly till 1992, the entry of other multinationals has resulted in the company losing market share.

  tak więc, jak napisał Przemek, niby nic, poza wspólnym pochodzeniem. a w czasach Damisu, czyli przed Tatą ( ;)) cokolwiek na kołach z indyjskim pochodzeniem jawiło się co najmniej jak Ufo z kosmosu...

  OdpowiedzUsuń
 4. To jasne ,myślałem bardziej że autor wie o jakiś tajemniczych powiązaniach pomiędzy tymi firmami... Czy to ten damis z Lodzi z Brzezińskiej od tavrii i korala? Te maruti to szly na wymianę za jakieś płody rolne jak dobrze pamiętam. ..


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że mogły takie być powiązania i kiedyś, kiedy moja riksza będzie stygła w cieniu, może pozwolę sobie podrążyć temat ;)

   Usuń