wtorek, 30 kwietnia 2013

WIDOK Z OKNA - Saabowość po polsku

Sporo mam na swoich półkach publikacji tzw. saabowych. Od monografii marki, przez historię poszczególnych modeli do wydawanych przez Saaba książek np. „Mr Saab” a nawet „The Art. And Technique of Driving” napisana przez parę kierowców rajdowych (a przy tym małżonków) Moss i Carlsson, którzy wiele w karierze zawdzięczają szwedzkiej marce.
Wspólnym mianownikiem tych książek jest coś więcej niż tylko kolejna marka samochodu. To pozycje, których mianownikiem jest wspólna ludzka przygoda i miłość, a że czasem do pewnej marki to przecież nie szkodzi.
Teraz w moje ręce trafił, prześlicznie wydany przez Fundację Rozenblat, album „Saab” Dariusza Kamińskiego. Piszę album bo „Saab” to wiele więcej niż tylko książka. To również nie jest pozycja dla poszukiwacza tabelek i danych statystycznych. Kamiński, od kilkunastu lat właściciel modelu 95, wprowadza nas z lekkością w historię  Saaba od Ursaaba, przez garbata „dziewięćdziesiątki” do awangardowych Sonett’ów i szykowanych z pasją po godzinach prototypów. Historyczne informacje, Kamiński przeplata anegdotami duetu… Carlsson/Moss, który w sportowej historii marki odegrał niebagatelną rolę.
Album ma też część dwujęzyczną, która kreśli portret…  Erika Carlssona w oparciu o relacje ze spotkań, które autor odbywał z mistrzem kierownicy na przestrzeni lat. W tej części przedstawiono wiele niepublikowanych dotąd zdjęć mistrza oraz jego polskie wspomnienia, począwszy od startów w Rajdzie Polskim przez kolejne wizyty w Polsce w tym spotkania z członkami Saab Klubu Polska. Zdjęcia z archiwum Carlssona oraz dołączony tekst w języku angielskim zapewnią albumowi powodzenie zagranicą, tego jestem pewien. I dobrze, że w związku z tym znalazło się w „Saabie” miejsce na wzmiankę o Saab GT Classic z Kańczugi zajmującym się renowacją starszych modeli.
 „Saab” dołączy do moich saabowych publikacji. Jest starannie wydany i czuje się w nim długoletnią pracą, ale przede wszystkim fascyncję ludźmi, historią i marką, która urosła wokół Saaba.
Album „Saab”, ISBN 978-83-934908-0-6, wydała Fundacja Rodziny Rozenblat. Ma 392 strony, kosztuje 110,00 złotych, a zamawiać można go poprzez stronę www.saabzlot.pl .

Marcin Suszczewski

1 komentarz: