Jeszcze więcej rumakowania ;)

Z początkiem kwietnia 2019 roku uruchomiłem nową stronę, rozwinięcie Wyszukanych. Przez minione lata zgromadziłem tutaj wiele treści ale i potrzebę rozwoju, innego ujęcia mojej pasji - motoryzacji. Dlatego powstał Likonic.pl - czytaj Lajkonik ;).

Zapraszam do dalszej lektury, będzie więcej, lepiej, sprawniej i czytelniej.

Marcin Suszczewski

środa, 11 grudnia 2013

Kontrapunkt - Skoda 105

Mam wielki sentyment do Skód. Ale do tej trochę mniejszy. To znaczy model 742 bardzo lubię ale ten konkretny egzemplarz nie przypadł mi nigdy do gustu. Wolę starsze wersje z okrągłymi przednimi światłami lub te z samego końca produkcji. Ale nie to ładne co ładne ale co się komu podoba.
Pomijając względy estetyczne auto jest bardzo przyzwoite. Tak jak BMW w motocyklach tak i Czesi w Skodzie i Tatrze uparcie doskonalili układ z silnikiem z tyłu pojazdu. Kto wie co by się dalej działo gdyby nie Favorit i Felicia. Tak czy inaczej. Auto prowadzi się fatalnie. Z przodu jest tylko pusty bagażnik więc na śliskiej nawierzchni mamy do czynienia z ogromną podsterownością. Kiedy jeszcze te Skody jeździły w dużych ilościach po polskich drogach słyszało się o workach z piaskiem i innych obciążnikach wrzucanych do bagażnika w celu poprawy właściwości trakcyjnych auta. Wyposażenie jest praktycznie żadne. No może jeszcze coś dałoby się wyrzucić z wnętrza i jeszcze dałoby się jechać ale to już tylko drobiazgi. Ciekawostką jest, że w wersji podstawowej tylne szyby nie były opuszczane. Trzeba jednak przyznać staruszce że miejsca w środku jest dużo. Za tylną kanapą mamy jeszcze coś na kształt dodatkowego bagażnika. Więcej miejsca w „Demoludach” miał tylko Wartburg. Zwłaszcza w pięknej wersji kombi. Jednak Skoda to nowoczesność. Samonośne nadwozie i czterosuwowy silnik chłodzony cieczą, w przeciwieństwie do Tatry V8. Silnik ma tylko jeden problem. Jeśli temperatura jest bardzo wysoka łatwo go zagotować. Niestety silnik jest z tyłu a chłodnica z przodu. Zanim czujnik w chłodnicy coś wyczuje to z tyłu już się dymi. Pomagało montowanie dodatkowego klawisza przy pomocy którego kierowca mógł sam zadecydować kiedy ma się włączyć wentylator i jak długo ma działać. Czy bym ją kupił. No nie wiem. Chyba nie dzisiaj chociaż chciałbym móc zejść do garażu i usłyszeć bardzo specyficzny dźwięk jej silnika.

Damian Śmigielski

Autor prowadzi swoją stronę na Facebooku - tutaj.

1 komentarz:

  1. http://youtu.be/zMMogRYi4O4
    http://youtu.be/NHr6yxivvc4

    to moja niunia ;)

    OdpowiedzUsuń